Znaczenie płynu hamulcowego

Hamulce mogą działać tylko wtedy, gdy w układzie hydraulicznym znajduje się właściwy płyn hamulcowy. Płyn hamulcowy wpływa na bezpieczną i łatwą jazdę, bez konieczności przykładania dużego ciśnienia setki metrów, zanim faktycznie trzeba się zatrzymać. Pomaga także w lekkim hamowaniu i sprawia, że ​​hamowanie jest łatwiejsze.

Płyn należy często sprawdzać ze względu na zdolność do absorbowania wilgoci. Nadmiar wilgoci i obcych płynów niszczy płyn hamulcowy, powodując jego korozję. Nadmiar wilgoci może pochodzić z atmosfery. Ciecz, która zostanie wciągnięta do płynu, wpłynie również na temperaturę wrzenia, która jest niezbędna do prawidłowego hamowania. Woda wrze w 100 stopniach Celsjusza, podczas gdy czysty płyn wrze w 230 stopniach Celsjusza. W układzie hydraulicznym należy unikać parowania, ponieważ jest ono ściśliwe, co wpływa na zdolność zatrzymywania się samochodu.

Czasami płyn może również zawierać miedź. Miedź prawdopodobnie uwalnia patynę, która jest żrącą substancją, która zżera metal. Mechanicy mogą sprawdzić, czy w rurach jest miedź za pomocą elektronicznego testera.

Płyn hamulcowy musi mieć niską lepkość, aby płynąć szybko przez układ hydrauliczny, gdy kierowca naciska pedał. Innymi słowy, musi być na tyle cienki, aby poruszać się szybko w układzie hydraulicznym, w przeciwieństwie do oleju, który jest zbyt gruby. Jeśli stanie się gęsty, kierowca zauważy to z powodu opóźnienia czasu reakcji układu hamulcowego. Kolor cieczy może również określić, czy trzeba zmienić płyn. Jeśli kolor jest ciemniejszy, należy go natychmiast wymienić, ponieważ występuje wysoki poziom zanieczyszczenia.

Płyn hamulcowy chroni okładziny części metalowych, a także zawory, zaciski i cylindry. Chroni również metalowe elementy przed korozją. Należy go wymieniać co najmniej raz na kilka lat. Wymiana go wymaga od mechanika odpowietrzenia systemu. Krwawienie polega na usunięciu rury z reszty systemu. Pedał hamulca będzie musiał być stale stosowany, aby usunąć całą ciecz.

Ważne jest posiadanie właściwego płynu hamulcowego, aby uniknąć pełnej wymiany układu hamulcowego lub napraw hamulców. Płyn hamulcowy jest zawsze sprawdzany w ramach każdej procedury serwisowej i konserwacyjnej. Jeśli obawiasz się, że wystąpił problem, upewnij się, że porozmawiasz o tym ze swoim mechanikiem.

Wpis oznacznony tagami: