Twój własny przewodnik dotyczący wymiany szczęk hamulcowych w aucie

Hamulce należą do najważniejszych narzędzi bezpieczeństwa dla każdego pojazdu. Większość ludzi bada tylko, jak szybko pojazd może jechać, ale równie ważne jest rozważenie, jak szybko i skutecznie można zatrzymać pojazd. Dobry zestaw hamulców w pojeździe może wytyczyć granicę między życiem a śmiercią w tragicznych przypadkach. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na zużycie hamulców i inwestować w dobre części zamienne, decydując się na wymianę szczęk hamulcowych w odpowiednich odstępach czasu. Oto przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć znaczenie doboru odpowiedniego rodzaju pojazdu i zapewnienia optymalnej mocy hamowania przez cały czas.

Drum vs. Disc
Hamulce tarczowe i hamulce bębnowe to dwa najczęściej stosowane układy hamulcowe w nowoczesnych pojazdach. Hamulec tarczowy ma dwie tarcze po obu stronach tarczy hamulcowej. Po uruchomieniu hamulców działanie zacisku zmusza te tarcze do ściskania się o wirnik, co z kolei spowalnia koło, ostatecznie je zatrzymując. Znajdują się one zwykle na przednich kołach nowoczesnych pojazdów.

Hamulce bębnowe mają jednak zestaw klocków hamulcowych, które są umieszczone wewnątrz tarczy hamulcowej. Po uruchomieniu hamulców są one rozszerzane i dociskane do ściany wirnika w celu całkowitego zatrzymania pojazdu. Bębny są częścią starszej technologii i są tradycyjnie stosowane w pojazdach z tylnymi kołami. W obu przypadkach mechanizmy hamujące wykorzystują tarcie do zatrzymania pojazdu. Dlatego wymiana szczęk hamulcowych powinna być przeprowadzana regularnie, w miarę zużycia, lub w regularnych odstępach czasu zalecanych przez producenta. Ma to na celu zapewnienie optymalnej siły hamowania pojazdu przez cały czas.

Hamulce tarczowe są uważane za bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż ich części licznika bębnów, ponieważ tarcze mogą znacznie skuteczniej rozpraszać ciepło w porównaniu z hamulcami bębnowymi. Dyski są generalnie bardziej spójne w działaniu. Te właściwości sprawiają, że dyski są jednym z najbardziej pożądanych układów hamulcowych dla producentów pojazdów. Hamulce tarczowe są jednak droższe niż hamulce bębnowe, ze względu na ich złożoność w produkcji, dlatego producenci pojazdów nadal polegają na hamulcach bębnowych, aby wykonać 50% hamowania w większości pojazdów.

Rodzaje szczęk hamulcowych
Szczęki hamulcowe samochodowe są czterech typów, a klasyfikacja opiera się wyłącznie na ich materiałach składowych. Oni są-

Półmetalowe szczęki hamulcowe: Jak sama nazwa wskazuje, te typy wykonane z połączenia materiałów metalicznych i organicznych w stosunku 30:70. Są one bardzo trwałe i należą do najczęściej używanych szczęk hamulcowych. Zużywają jednak wirniki szybciej niż ich odpowiedniki w ekstremalnych warunkach hamowania, ponieważ materiał nie rozprasza ciepła.

Organiczne klocki hamulcowe bez azbestu: Powszechnie znane jako NAO, są wykonane z materiałów organicznych, takich jak szkło, guma, włókno, a nawet Kevlar. Są dość miękkie i nie powodują tak dużego hałasu jak metalowe klocki hamulcowe. Jednak zużywają się szybko nawet w warunkach nominalnych i mają tendencję do tworzenia dużej ilości pyłu hamulcowego.

Niski metaliczny NAO: Są to organiczne składniki, które są nasycone śladowymi ilościami metalu, takimi jak miedź lub stal, w celu poprawy skuteczności hamowania i odprowadzania ciepła. Jednak dodatek metalu zwiększa również wytwarzanie pyłu i hałasu podczas hamowania.

Ceramiczne szczęki hamulcowe: Ceramika to wysokiej klasy produkty wykonane z włókien ceramicznych zaparzanych w materiałach wypełniających. Są wyjątkowo ciche i praktycznie nie wytwarzają kurzu w porównaniu z metalicznym i NAO. Nie zużywają wirników tak szybko, jak robią to inni. Są jednak dość drogie i są używane głównie w pojazdach wyższej klasy.

Wybierając typ pojazdu, którym jeździsz i co możesz sobie pozwolić. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze lub wolniejsze samochody drogowe mogą używać półmetalowych butów bez negatywnych konsekwencji. Jeśli jednak chcesz wymienić szczęki hamulcowe większych pojazdów, takich jak samochody ciężarowe i SUV-y, lub szybsze samochody, być może będziesz musiał zainwestować w droższe metalowe lub ceramiczne.

Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze szczęk hamulcowych, są wymagania dotyczące jazdy i typ pojazdu, którym jedziesz. Obejmuje to najczęściej spotykane rodzaje terenów, po których będziesz jeździć, temperaturę otoczenia, w którym mieszkasz, natężenie ruchu drogowego, który napotykasz regularnie, oraz jakość dróg.

Następnie musisz pomyśleć o rodzaju hamulca, który kupisz. Dla zwykłego ruchu miejskiego pół metaliczny powinien dobrze. Jeśli jednak okaże się, że istnieje potrzeba lepszych / silniejszych możliwości hamowania, będziesz musiał zainwestować w ceramikę. Jeśli nie masz pewności co do rodzaju klocków hamulcowych, których potrzebuje Twój pojazd, możesz zapoznać się ze specyfikacją producenta, aby znaleźć odpowiedni zestaw.

Po podjęciu decyzji o rodzaju potrzebnej wymiany szczęk hamulcowych. Następnie będziesz musiał wybrać spośród wielu marek dostępnych na rynkach. Może to być proces wstrząsający, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych opcji. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie optymalnych badań przed zakupem szczęk hamulcowych. W większości przypadków zaleca się zastąpienie istniejącego przez tę samą markę i model, który zainstalował producent samochodu. Jeśli znasz zaufanego mechanika, możesz skorzystać z jego pomocy w określeniu właściwych klocków hamulcowych dla twojego pojazdu. Z profesjonalistą u boku będziesz mógł znaleźć i zainstalować odpowiedni rodzaj klocków hamulcowych, dostosowując je do stylu jazdy i pojazdu.

Wpis oznacznony tagami: wymiana szczęk hamulcowych, rodzaje hamulców