Jak samodzielnie zmienić koło?

Płaska opona zawsze psuje Twój dzień. Zmiana mieszkania jest czymś, czego nie chce się robić na drodze, ponieważ jest to nieprzyjemne i niebezpieczne zadanie. Badania wykazały, że wybuchy opon powodują dziesiątki tysięcy wypadków, w tym wiele ofiar śmiertelnych. Na szczęście większość opon płaskich nie powoduje wypadków. Najlepszym sposobem na uniknięcie mieszkania jest regularne sprawdzanie opon przez wykwalifikowanego specjalistę od opon.

Potrzebne narzędzia: koło zapasowe, podnośnik w dobrym stanie i klucz oczkowy.

Kroki, aby zmienić płaską oponę

1. Połóż pojazd na płaskiej powierzchni – upewnij się, że pojazd znajduje się na płaskiej powierzchni, lub podniesienie samochodu może spowodować uszkodzenie. Włącz światła awaryjne.

2. Zdejmij kołpak i poluzuj nakrętki oczkowe – Najpierw usuń kołpaki, jeśli są, i poluzuj wszystkie nakrętki na oponie, ale nie zdejmuj ich. Najlepiej jest użyć klucza przeciwpoślizgowego, ponieważ zapewni to pewny uchwyt, aby poluzować nakrętki.

3. Umieść podnośnik pod samochodem. Korzystając z instrukcji obsługi, umieść podnośnik w odpowiednim miejscu, aby nie uszkodzić Ciebie lub pojazdu.

4. Podnośnik do góry – Podnieś pojazd, obracając uchwyt dźwigni. Podnieś pojazd, aż z łatwością zdejmiesz oponę.

5. Wyjmij nakrętki – Teraz usuń poluzowane nakrętki i przechowuj je bezpiecznie. Nie zgub ich, ponieważ potrzebujesz ich, aby założyć koło zapasowe.

6. Zdejmij płaską oponę – Przytrzymaj oponę i pociągnij ją do siebie, lekko unosząc. Opony mogą ważyć od 20 do 30 funtów lub więcej w zależności od pojazdu, więc należy zachować ostrożność podczas podnoszenia.

7. Przenieś zapasowy – Zamontuj zapasowy element na piaście, połóż nakrętki i dokręć je tylko rękoma – nie używając klucza.

8. Opuść podnośnik – Opuść samochód, aż dotknie ziemi, i wyjmij podnośnik.

9. Dokręć nakrętki – Teraz dokręć nakrętki, które wcześniej dokręciłeś rękami. Najpierw dokręć jedną nakrętkę, a następnie nakrętkę najbardziej przeciwną. Powtórz ten wzór, zawsze poruszając się, aby dokręcić najbliższą przeciwległą nakrętkę. Po dokręceniu wszystkich nakrętek dokręć je pewniej jeden po drugim.

10. Napraw mieszkanie (lub wymień je) tak szybko, jak to możliwe – Możesz nie wiedzieć, kiedy będziesz potrzebować koła zapasowego.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zmianie płaskiej opony

1. Poczekaj, aż będziesz miał mieszkanie, zanim sprawdzisz swoją część zapasową. Przed podróżą upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia (podnośnik, klucz oczkowy i koło zapasowe).

2. Zmiana mieszkania w niebezpiecznej lokalizacji – przed przystąpieniem do zmiany opony należy przesunąć pojazd z drogi, z dala od niebezpieczeństwa związanego z ruchem.

3. Ignorowanie widocznych środków bezpieczeństwa – Nie zapomnij włączyć świateł awaryjnych. Staraj się również, aby drzwi były otwarte, aby zapewnić bufor, dzięki któremu inne pojazdy będą z dala.

4. Zapominając o zablokowaniu opony – pojazdy z podnośnikiem mogą poruszać się, jeśli inne opony nie są zablokowane. Zablokuj inne opony, używając cegły lub kamienia, i włącz hamulce awaryjne przed podniesieniem pojazdu.

5. Podnoszenie bez rozluźniania nakrętek – próba poluzowania nakrętek, gdy samochód jest podniesiony, kończy się obracaniem koła, ponieważ musisz zastosować dużą siłę. Poluzowanie ich przed podniesieniem jest lepsze, ponieważ podłoże zapobiega obracaniu się koła.

6. Podnoszenie samochodu bez wyjmowania zapasowego – Zdejmij koło zapasowe z pojazdu przed podniesieniem go na podnośniku. Interakcja z pojazdem znajdującym się na podnośniku może być niebezpieczna i możesz pochylić się lub pociągnąć za pojazd, próbując wyjąć koło zapasowe z bagażnika.

7. Weź jack za pewnik – Bądź ostrożny podczas obsługi podnośnika samochodowego. Mogą spowodować poważne obrażenia lub śmierć, ponieważ waga samochodu może być bardzo niebezpieczna.

Przed Twoją następną płaską oponą

Przed następnym mieszkaniem zapoznaj się z instrukcją pojazdu dotyczącą właściwej procedury wymiany opony. Poćwicz obsługę podnośnika i klucza. Jeśli są zardzewiałe, smaruj je, aby były łatwe w użyciu. Przechowuj w samochodzie kilka bloków szczekania, inflatora opon, latarki, szczeliwa do opon, odblaskowych znaczników drogowych itp., Aby być przygotowanym na nagłe wypadki. Okresowo sprawdzaj opony, aby upewnić się, że są w dobrym stanie, łącznie z zapasowym. Zwykle części zamienne są tymi, które są zaniedbane, ponieważ będą poza zasięgiem wzroku.

Wpis oznacznony tagami: