Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe są często używane podczas jazdy. Ponieważ nieustannie stosujemy hamulce, kiedy zatrzymujemy się, konieczne jest częste ich sprawdzanie.

Nie wszystkie samochody i pojazdy mają możliwość wykrycia uszkodzenia tarczy hamulcowej. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, kiedy dyski wymagają wymiany, jest słuchanie dźwięku, który robią podczas zatrzymywania się lub bezpośredniego patrzenia na powierzchnię. W większości zużytych lub uszkodzonych tarcz hamulcowych brakuje części lub mają nierówną powierzchnię z powodu zużycia.

Dźwięki, których należy słuchać, to piski, piski i zgrzytanie. Czasami na powierzchni dysku znajduje się trochę brudu i można go łatwo wyczyścić. Często można stwierdzić, czy na powierzchni jest brud, jeśli hałas nie jest spójny. Stały hałas oznacza, że ​​następuje zużycie w pewnym punkcie, w którym przechodzi klocek hamulcowy.

Czasami nawet na powierzchni tarczy hamulcowej mechanik musi użyć tokarki, aby przywrócić ją do stanu sprzed. Tokarka jest maszyną, która ma nieruchomy element tnący, który obraca przedmiot obrabiany. Poprzez zaciśnięcie tarczy, której powierzchnia jest równoległa do zacisku, maszyna obraca obrabiany przedmiot i stamtąd można przesunąć kawałek tnący na powierzchni dysku, aby mógł usunąć wszelkie wystające wypukłości. Powinno to być zrobione tylko wtedy, gdy rowki są małe. Zbyt duże usunięcie powierzchni sprawi, że płyta też będzie myśleć.

Tarcza tarczy hamulcowej ma lśniący wygląd i kilka rowków. Nieregularne rowki oznaczają, że dysk jest na sobie. Możesz łatwo to wyczuć palcem po ostygnięciu hamulców. Kolejną teksturą, na którą należy się zwrócić, są szorstkie łaty wzdłuż twarzy. Kiedy poczujesz nieregularne rowki i szorstkie łaty, nadszedł czas na nowe tarcze hamulcowe.

Niektórzy mechanicy mogą sprawdzać uszkodzone klocki hamulcowe przez koło, aby zmniejszyć czas potrzebny na kontrolę. Oczywiście, jeśli robisz to sam i nie możesz zobaczyć układu hamulcowego przez koło, powinieneś usunąć oponę i koło, aby lepiej widzieć tarczę.

Tarcze hamulcowe powinny być wymieniane tylko wtedy, gdy słyszysz piszczenie, skrzypienie lub zgrzytanie podczas hamowania lub zatrzymania. Jeśli nie masz pewności, na co patrzysz, czujesz lub słuchasz, najlepiej jest sprawdzić samochód u profesjonalnego mechanika.

Wpis oznacznony tagami: tarcze hamulcowe