Dlaczego hamulce samochodowe piszczą?
Wszyscy musicie zdawać sobie sprawę z tego, że hamulce są dość ważnym elementem bezpieczeństwa w samochodach i dlatego właśnie skrzypiące hamulce mogą łatwo wywołać panikę u kierowcy. Czasami skrzypiące hamulce mogą być przyczyną prawdziwej troski, ponieważ może to oznaczać, że nasze hamulce są złe, a innym razem może nie być powodu do obaw. Należy jednak zauważyć, że niektóre dźwięki z hamulców samochodu są całkiem normalne i są spowodowane różnymi warunkami jazdy. Na przykład warunki, takie jak silne hamowanie, zakurzone lub piaszczyste warunki, a nawet wilgotność, mogą powodować różne odgłosy z hamulców samochodu.
Niektóre z typowych przyczyn skrzypienia hamulca w samochodzie są następujące:
Rdza na wirnikach: Jest to dość powszechne i widać, że hamulce tarczowe samochodu mają tendencję do skrzypienia, jeśli są zaparkowane na świeżym powietrzu przez całą noc. Większość hamulców piszczy po nocnym siedzeniu, ponieważ wilgoć z deszczu, rosy lub kondensacji zbiera się na powierzchni wirników. Gdy na powierzchni wirników występuje wilgoć, na powierzchni tworzy się cienka warstwa rdzy. Gdy wirnik obraca się, podkładka zdziera rdzę z wirników, a następnie rdza łatwo zostaje złapana na przedniej krawędzi klocka hamulcowego. Drobne cząstki rdzy osadzają się w przedniej krawędzi podkładki, co z kolei powoduje skrzypiący dźwięk.
Ten skrzypiący dźwięk będzie trwał do momentu usunięcia rdzy z wirników.
Klocki hamulcowe: Inną przyczyną skrzypienia hamulców mogą być cieńsze klocki hamulcowe. Zwykle dzieje się tak, gdy klocki hamulcowe są zużyte i stały się wyjątkowo cienkie. W rzeczywistości jest to skuteczne ostrzeżenie, że klocki hamulcowe są w złym stanie i należy je wkrótce wymienić, aby nie spowodować nieprzewidzianego zdarzenia na drodze.
Wysoka zawartość metalu: zaobserwowano, że wysoka zawartość metalu w klockach hamulcowych powoduje również skrzypienie dźwięku. Jest jednak naturalne, że w klockach hamulcowych jest pewna ilość metalu, ale niektóre z tanich odmian są wytwarzane z wysoką zawartością metalu. W rzeczywistości duże kawałki metalu są osadzone w materiale podkładki. W rezultacie duże kawałki metalu ciągną się po wirniku i powodują skrzypienie hamulców, gdy samochód jest w ruchu.
Smarowanie: Czasami po naciśnięciu pedałów hamulca słychać skrzypienie z tylnych hamulców. Oznacza to, że punkty styku płyt z podłożem muszą być nasmarowane. Gdy punkt kontaktowy traci smarowanie, metal zaczyna rdzewieć. Gdy zdarzy się coś takiego, buty będą ocierać się o płytę oporową, co z kolei powoduje skrzypienie dźwięku podczas obracania się koła.
Jeśli Twoje hamulce samochodowe piszczą, najlepiej skontrolować swój pojazd przez zaufanego mechanika samochodowego i uzyskać jego opinię na temat stanu hamulców oraz powodów, dla których piszczą. Pamiętaj, że hamulce samochodowe odgrywają ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa pojazdu na drodze, dlatego zawsze lepiej jest być bezpiecznym niż przepraszać!
Wpis oznacznony tagami: piszczenie hamulców