Co to jest sprzęgło?

Wszyscy kierowcy korzystają z tego systemu, ale czy są pewni, że dokładnie wiedzą, co robi sprzęgło? Sprzęgło to urządzenie znalezione w samochodzie, które umożliwia włączenie i wyłączenie silnika z wału napędowego.

Ciekawym faktem dotyczącym sprzęgła jest to, że po jego pierwszym wynalezieniu i skonstruowaniu zostało wykonane z azbestu. Teraz we wszystkich nowoczesnych samochodach jest wykonany z ceramiki. Ceramika to mocny materiał, który może wytrzymać ciężkie siły. Sprzęgło jest jedną z najczęściej używanych części i jest podatne na przepalenie sprzęgła, więc ceramika ogranicza czas potrzebny na jego wymianę.

Sprzęgło składa się z tarcz ciernych, które dociskają się do siebie lub do koła zamachowego. Koło zamachowe to obiekt odporny na wszelkie zmiany prędkości. Jest to również mechanizm, który przechowuje energię, gdy moment obrotowy jest przyłożony, gdy tłok zostanie wystrzelony podczas fazy silnika.

Sprzęgło ma również dwa rodzaje systemów: mokry i suchy. Mokre sprzęgło zostało pokryte smarem, który utrzymuje powierzchnię w czystości. Być może myślisz teraz o współczynniku tarcia. Ponieważ mokre sprzęgło zostało ułożone z wieloma dyskami, kompensuje to tarcie. Poślizg zostaje wyeliminowany, gdy samochód jest w pełni zaangażowany przy maksymalnej mocy.

Suche sprzęgło wykorzystuje tylko tarcie do pracy i nie zostało pokryte smarem. Ponieważ warstwa ochronna oleju nie została nałożona na suche sprzęgło, żywotność jest zmniejszona z powodu zużycia z konieczności ciągłego jej używania.

Podczas jazdy zawsze obowiązują środki ostrożności. Staraj się nie spalać sprzęgła. Wielu kierowców wypala się przez nadmierne obroty, gdy są w biegu. Mechanizmy miażdżą się na dysku, zużywając go dość szybko.

Kierowcy muszą także zachować ostrożność w kwestii zmiany biegów. Kiedy samochód zostanie włączony do biegu, musisz płynnie zwolnić sprzęgło i jednocześnie włączyć przepustnicę. Szarpanie może uszkodzić samochód.

Układ sprzęgła jest trudną częścią samochodu, do której musi dotrzeć i zawsze musi być sprawdzony przez certyfikowanego mechanika, który zna się na sprzęcie sprzęgającym. Ważne jest również, aby samochód był serwisowany, aby uniknąć niewygodnej i niebezpiecznej jazdy.

Jeśli kiedykolwiek martwisz się, że Twój samochód może mieć problemy ze sprzęgłem, upewnij się, że odwiedzasz najbliższy warsztat.

Wpis oznacznony tagami: